Kasa fiskalna dla kosmetyczki i fryzjera – na co zwracać uwagę?

13180
0
Podziel się wpisem z innymi:
kasa fiskalna kosmetyczka
Usługi kosmetyczne, kosmetologiczne czy fryzjerskie nie mogą być zwolnione z ewidencjonowania sprzedaży za pomocą urządzenia fiskalnego. Innymi słowy, czy jesteś mobilną kosmetyczką, czy prowadzisz stacjonarny salon fryzjerski, Twoje usługi muszą być rejestrowane przy pomocy kasy fiskalnej. Niniejszy artykuł ma za zadanie pomóc Ci w wyborze takiego właśnie urządzenia.

Ile będziesz oferować usług i produktów, takiej wielkości kasę kupuj

Zacznijmy od podstawowego problemu: kas fiskalnych jest do wyboru tak dużo, że przedsiębiorcy trudno wyczuć, które urządzenie będzie najbardziej odpowiednie. Najogólniej, dzieli się je na kasy mobilne, kasy małe, kasy średniego segmentu oraz kasy systemowe. Tym, co je różni, a na co powinnaś zwrócić uwagę, to wielkość bazy towarowej, jaką możesz w nich zaprogramować (nazywa się to „PLU”). 

Kasy mobilne oraz kasy małe pozwalają na zaprogramowanie od 500 do nieco ponad 3 000 usług (produktów). Pozostałe z kolei kasy fiskalne, to liczby rzędu 20 000 PLU (kasy średniego segmentu) czy nawet 60 000 PLU (kasy systemowe). (Czytaj: Rodzaje urządzeń fiskalnych). Zatem, jeśli Twój biznes to zestaw kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu usług, to raczej powinnaś zwrócić uwagę na kasy mobilne i kasy małe.


Rzuć w międzyczasie okiem na raportSatysfakcja klientów na rynku urządzeń fiskalnych” zrealizowany przez Milward/Brown w połowie 2016 r. – kliknij, sprawdź, porównaj!Mobilne usługi kosmetyczne = mobilna kasa fiskalna

Mobilna kosmetyczka, groomer czy mobilna stylistka paznokci to osoby szczególnie zainteresowane kasą fiskalną, która może działać bezprzewodowo (tj. bez podłączenia do gniazdka z prądem). W przypadku więc, gdy nasza praca ma charakter mobilny lub gdy dostęp do prądu jest ograniczony, wówczas możliwości wyboru kasy fiskalnej zawężają się do kas  przenośnych (kas mobilnych) lub do kas z odpowiedniej mocy akumulatorem, który pozwala na pracę z dala od źródła prądu. 

W przypadku, gdy nasza praca ma charakter głównie lub jedynie stacjonarny, wówczas możliwości wyboru są większe. Taka sytuacja pozwala na wybór zarówno kasy przenośnej, jak i jakiejś, małej kasy stacjonarnej.

Pył lakieru do włosów, ścinki włosów a wyświetlacz kasy fiskalnej

Branża kosmetyczno-fryzjerska ma szczególne oczekiwania odnośnie urządzeń fiskalnych. I słusznie. Istnieje pewne ryzyko, że w dłuższej perspektywie czasu kasa fiskalna narażona na kontakt właśnie z takimi specyfikami może ulec awarii i tu kwestia jakości kasy fiskalnej ma tu decydujące znaczenie.

Dlatego tym, co powinno mieć wpływ na nasz wybór kasy fiskalnej, to odporność urządzenia na różne formy zanieczyszczeń, np. na ścinki włosów, wodę czy różne pyły. Nasze doświadczenia z branżą fryzjerską (zarówno firmy lokalne, jak i firmy sieciowe), wyraźnie sugerują, że warto pomyśleć o klawiaturze membranowej albo klawiaturze dotykowej, a nie o klawiaturze numerycznej, gdy decydujemy się na używanie jej w salonie fryzjerskim.

Zwrot za zakup kasy fiskalnej?

Dokładnie tak! Osoby, które rozpoczynają działalność gospodarczą mają prawo do ulgi za zakup kasy fiskalnej. Kwota ulgi może stanowić 90% ceny netto zakupu urządzenia, przy czym nie może być wyższa niż 700 zł. W artykule Zwrot za zakup kasy fiskalnej nie dotyczy każdego! dowiesz się, czego unikać, by nie stracić okazji do uzyskania zwrotu za zakup kasy fiskalnej. 

Jaka kasa fiskalna dla kosmetyczki i fryzjera?

Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania i potrzebujesz dodatkowego wsparcia odnośnie wyboru kasy fiskalnej, skontaktuj się z lokalnym Autoryzowanym Partnerem Handlowym ELZAB. 

 

Kasy online dla kosmetyczek i fryzjerów w 2021r.

15 marca 2019r. Sejm uchwalił nowelizację Ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach. Zgodnie z jej treścią kasy online weszły w życie 1 maja 2019r.  Od 1 lipca 2021 r. obowiązek ich posiadania będą mieli podatnicy świadczący usługi fryzjerskie, kosmetyczne, budowlane, prawnicze, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów oraz z branży fitness (w zakresie wstępu).

Więcej o kasach online znajdziesz w zakładce Kasy Online.

 

 

Photo credit: stevendepolo via Foter.com/CC BY

The following two tabs change content below.
Podziel się wpisem z innymi: