Uber a kasa fiskalna

Podziel się wpisem z innymi:

Niedawno Uber poinformował, że wprowadza transakcje gotówkowe w całej Polsce. Oznacza to, że kierowcy Ubera chcący realizować przejazdy gotówkowe będą zobligowani do nabycia kasy fiskalnej. W lutym br. firma przeprowadziła program pilotażowy płatności gotówkowych na terenie Warszawy. Obecnie tego typu rozwiązanie będzie stosowane także na Śląsku oraz w Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu i Trójmieście.

Uber a kasa fiskalna

Jak dotąd Ministerstwo Finansów nie wydało interpretacji dotyczącej stosowania kas fiskalnych przez kierowców korzystających z aplikacji Uber. W związku z tym należy przyjąć, że dotyczą ich zasady ogólnie stosowane. Według prawa Unii Europejskiej Uber to firma transportowa. Oznacza to, że obowiązują go przepisy obejmujące wszystkie inne firmy przewożące pasażerów.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie zwolnień z prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas fiskalnych, zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania kasy fiskalnej nie dotyczy m.in.:

  • świadczenia usług przewozów pasażerskich w samochodowej komunikacji;
  • przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami.

Oznacza to, że kierowcy co do zasady powinni wystawiać paragony i korzystać z kas fiskalnych. Więcej o obowiązkach związanych z posiadaniem kasy fiskalnej przeczytasz tutaj

Cechy kasy, które sprawdzają się w Uberze

Kasa fiskalna mająca spełniać swoje zadania w usługach przewozowych musi być do nich odpowiednio przystosowana. Niewielki rozmiar, solidność i odporność, podświetlany wyświetlacz, prosta obsługa – to tylko niektóre cechy, które powinna mieć kasa wykorzystywana do transakcji gotówkowych w aplikacji Uber.

kasa fiskalna

Jaka kasa fiskalna do Ubera?

Mobilna kasa ELZAB K10 BT/Wifi, która została wykorzystana w pilotażu płatności gotówkowych w Warszawie, uzyskała rekomendację kierowców. Kasa ta jako jedyna na rynku posiada dotykowy i podświetlany ekran. Ułatwia to dokonanie transakcji także wieczorami, gdy brakuje odpowiedniego oświetlenia. Obsługa kasy jest intuicyjna, bez problemu obsłużą ją osoby, które nigdy wcześniej nie przeprowadzały operacji na kasie.

Dzięki niewielkiemu rozmiarowi zmieści się do schowka samochodowego. Może być zasilana z gniazdka samochodowego, a z naładowanym akumulatorem pozwala na pracę do 8h. Kasa K10 jest przygotowana do działania w różnych warunkach atmosferycznych. Sprawdzi się zarówno podczas mroźnych zim jak i upalnych dni. Posiada także wbudowany moduł Bluetooth i WiFi, co pozwala na bezprzewodową współpracę z aplikacją Uber.

Jako przedsiębiorca masz prawo ubiegać się o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej. Ulga na zakup kasy wynosi 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł. Więcej na temat ulgi na zakup kasy fiskalnej przeczytasz w naszym artykule.

Jesteś zainteresowany zakupem kasy do Ubera?

Skontaktuj się z Piotrem Laryszem

piotr.larysz@elzab.pl.

603 511 154

Photo: Dan Gold by Unsplash

The following two tabs change content below.
Podziel się wpisem z innymi: