Testy kasy fiskalnej – ELZAB K10 case study

3180
0
Podziel się wpisem z innymi:
kasa fiskalna elzab k10 opinie
Komora klimatyczna, komora elektromagnetyczna, prasa stołowa, badanie focusowe na użytkownikach (i nie tylko przedsiębiorcach) w różnym wieku, z różnym poziomem doświadczenia i różnym poziomem znajomości nowych technologii – to tylko niektóre miejsca i osoby zaangażowane do realizowanych przez ELZAB testów. Na przykładzie mobilnej kasy fiskalnej ELZAB K10 pokazujemy, co robimy, by utrzymać silną pozycję na rynku i utrzymać opinię, że ELZAB produkuje najlepsze kasy fiskalne. 

Raport „Satysfakcja klientów na rynku urządzeń fiskalnych” zrealizowany przez Milward/Brown w połowie 2016 r. – kliknij, sprawdź, porównaj!


1. Test nieostrożnego użytkownika

Kasa fiskalna ELZAB K10 to pierwsza w Polsce kasa fiskalna z dotykową klawiaturą, zbliżoną do tej, z jaką się spotykamy w przypadku telefonów komórkowych czy smartfonów. Jednak, w przeciwieństwie do smartfonów, jest ona lepiej zabezpieczona na różne niebezpieczne okoliczności. 

Test nieostrożnego użytkownika jest ledwie wprowadzeniem do bardziej zaawansowanych testów. Mała, przenośna kasa fiskalna jest narażona na wiele sytuacji zagrażających jej konstrukcji. Przenoszenie kasy fiskalnej, nieostrożne jej odkładanie, a dalej – uderzenia czy upadki z wysokości, to tylko przykłady różnych, niebezpiecznych dla urządzeń elektronicznych wydarzeń. Kasa fiskalna, to urządzenie przeznaczone do pracy codziennej, przez kilka godzin, kilka razy w tygodniu, na wiele lat. Dlatego zadbaliśmy o to, by wyprodukowane przez ELZAB urządzenia nie niszczyły się podczas ich wieloletniego używania.

2. Test wytrzymałości pokrywy drukarki

Piętą achillesową wielu kas fiskalnych na polskim rynku jest klapka pokrywy mechanizmu drukującego. Wymienianie rolki papieru w przypadku wielu kas fiskalnych pociągało za sobą zużycie tej klapki. Mając to na uwadze, ELZAB wprowadził wersję bardziej elastyczną i odporną na zniszczenia. Jak sprawdziliśmy jej wytrzymałość? Kliknij w wideo. 


Rzuć w międzyczasie okiem na raportSatysfakcja klientów na rynku urządzeń fiskalnych” zrealizowany przez Milward/Brown w połowie 2016 r. – kliknij, sprawdź, porównaj!3. Test wytrzymałości mechanicznej, to test komponentów

Test wytrzymałości mechanicznej służył sprawdzeniu, czy wykorzystywane przez ELZAB komponenty do produkcji kas fiskalnych spełniają wymagania przede wszystkim mobilnych użytkowników. Ci bowiem mają bardzo spore oczekiwania dotyczące wytrzymałości obudowy kasy fiskalnej. I słusznie! Kliknięcie w wideo pokaże Ci, jakim wyzwaniom poddano kasę fiskalną.

4. Test wytrzymałości na wyrwanie maskownicy

Gumowa maskownica to często stosowana osłona wejść USB i mikroUSB. W przypadku wielu urządzeń, podłączenie akcesoriów zewnętrznych pociągało za sobą poluzowanie, zniszczenie czy zerwanie maskownicy. To z kolei tworzy niebezpieczeństwo dla urządzenia ze względu na różne pyły i zabrudzenia, jakie mogły się dostać do wnętrza urządzenia fiskalnego. 

5. Test panela dotykowego (wyświetlacza) = test odporności na wodę i uderzenia tipsów

W dobie panujących smartfonów, wszyscy jesteśmy świadomi, jak wyświetlacz urządzeń elektrycznych bywa mało odporny na szereg czynników zewnętrznych. Wspomnieć należy o upadku na  twardą powierzchnię, która doprowadzić może do pęknięcia czy porysowania wyświetlacza; wspomnieć też należy o wodzie – bowiem wiele wyświetlaczy urządzeń elektronicznych nadal nie są odpowiednio chronione przed kontaktem z wodą.

Oczywiście nie oznacza to, że kasa fiskalna ELZAB K10 może zostać swobodnie wrzucona do wody i nic jej się nie stanie. Kasy fiskalne to urządzenia elektroniczne, co oznacza, że pewne jej komponenty nie mogą mieć kontaktu z wodą. Jednak panel dotykowy kasy fiskalnej to część szczególna – musi być funkcjonalny przez wiele lat; także w różnych, czasem skrajnych warunkach atmosferycznych. Dlatego jednym z elementów testów było polanie wyświetlacza wodą i sprawdzenie szczelności klawiatury. Skutek? Wyświetlacz polany wodą działa tak, jakby tej wody na nim nie było! 

Mając na uwadze przeznaczenie kasy fiskalnej (długotrwałe i bezawaryjne działanie), wzięliśmy pod uwagę także inne wyzwanie – nabijanie transakcji za pomocą ołówka czy tipsów. Wideo przedstawia przebieg tego testu. 

6. Test klimatyczny

Wytrzymanie styczniowej nocy w schowku samochodu albo sprzedaż w warunkach zimowych – oto wyzwania dla wielu urządzeń elektrycznych. W naszym Laboratorium Badawczo-Wzorcującym przeprowadzane są badania klimatyczne części, podzespołów czy całych urządzeń właśnie celem określenia, czy dane urządzenie jest w stanie wytrzymać zarówno wysokie, jak i bardzo niskie temperatury.

Nasza przemysłowa komora klimatyczna posiada możliwość symulowania złożonych parametrów środowiskowych. Pozwala ona na sprawdzenie zachowania się urządzeń w różnej temperaturze – od -40 do +180 Celsjusza, a także sprawdzenie urządzenia w różnych warunkach wilgotności.

7. Test małolatów

Z jednej strony, dla dzieci nowe technologie są czymś naturalnym, stąd używanie kasy fiskalnej także nie powinno stanowić dla nich wyzwania. Ale z drugiej, kasa fiskalna posiada funkcjonalności, które nawet dla młodej generacji użytkowników urządzeń elektronicznych są nowe. Jakie informacje chcieliśmy uzyskać poprzez  ten test?

Chcieliśmy sprawdzić, czy dzieci, dla których kontakt z kasą fiskalną to tylko zabawa w sklep, poradzą sobie z obsługą takiego urządzenia.

8. Test użytkownika kas tradycyjnych 

Dla dzieci nowe technologie są czymś naturalnym, ale dla osoby starszej – czymś, co stanowi wyzwanie. Kontakt z nowymi urządzeniami budzi zawsze obawy użytkowników wprawionych przez lata w obsłudze jednego rodzaju sprzętu. Zmiana przyzwyczajeń i starych nawyków to częstokroć długi i trudny proces (niezależnie od branży czy używanego urządzenia).

Kasę fiskalną ELZAB K10 przekazaliśmy do testów osobom, które od lat używały tradycyjnych urządzeń fiskalnych. Korzystając, bez instrukcji obsługi, mieli za zadanie wykonanie typowych czynności związanych z kasą fiskalną, jak sprzedaż, raportowanie czy anulowanie pozycji na paragonie (w sytuacji, kiedy klient się rozmyślił). Wideo pokazuje ciekawe reakcje.

9. Test intuicyjnej obsługi

W podobnym celu, co powyżej, prosiliśmy użytkowników o chwilowe podjęcie pracy na testowanej przez ELZAB kasie fiskalnej. Bez korzystania z instrukcji obsługi, jedynie w oparciu o dotychczasowe doświadczenia z urządzeniami fiskalnymi, uczestnicy testu zmagali się z nową kasą. Ilu z nich miało problem z jej obsługą?

Jaka kasa fiskalna?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie ją kupić lub masz jakieś pytania, skontaktuj się z lokalnym Autoryzowanym Partnerem Handlowym ELZAB.

The following two tabs change content below.
Podziel się wpisem z innymi: