Jakie urządzenie fiskalne dla usług medycznych?

Podziel się wpisem z innymi:
kasa fiskalna dla lekarza
Każda usługa opieki medycznej świadczona przez lekarza, lekarza dentystę, lekarza weterynarii czy rehabilitanta (usługi masażu) musi być rejestrowana na urządzeniu fiskalnym. Dobrze dobrane urządzenie fiskalne przyczynia się do poprawy jakości obsługi pacjenta i automatyzuje sprzedaż. Oczywiście, wybór urządzenia fiskalnego zależy od formy oraz liczby usług świadczonych przez reprezentanta danych usług medycznych.

Kilka ważnych parametrów

Na polskim rynku dostępnych jest mnóstwo modeli urządzeń fiskalnych. Trzeba wiedzieć, jakie ich parametry będą najbardziej przydatne przy rejestrowaniu określonych usług medycznych. Ilość towarów-usług (tzw. PLU), długość nazwy usługi, szerokość papieru czy rodzaj kopii paragonu (elektroniczna lub papierowa) – to zmienne, które determinują (i najczęściej nie ułatwiają) podejmowanie decyzji odnośnie zakupu urządzenia fiskalnego.

Mając na uwadze powtarzalność czynności w gabinetach lekarskich czy liczbę pozycji (usług) wpisanych w pamięć kasy fiskalnej, urządzenie fiskalne nie musi być duże. Z drugiej strony, niektóre medyczne zwroty są dość skomplikowane i składają się z kilku członów wyrazowych, dlatego możliwość wpisania pełnej nazwy usługi może mieć znaczenie. To z kolei wpływa na wybór szerokości papieru lub rodzaju kopii paragonu (wersja elektroniczna daje więcej możliwości).


Rzuć w międzyczasie okiem na raportSatysfakcja klientów na rynku urządzeń fiskalnych” zrealizowany przez Milward/Brown w połowie 2016 r. – kliknij, sprawdź, porównaj!Drukarka fiskalna czy kasa fiskalna dla lekarza?

Drukarki fiskalne to urządzenia obsługiwane z poziomu aplikacji komputerowej (czytaj więcej na ten temat tu: Kasa fiskalna a drukarka fiskalna). Co oznacza, że drukarka fiskalna nie funkcjonuje samodzielnie. Oznacza to, że wystawienie paragonu wymaga współpracy urządzenia z odpowiednim programem sprzedażowym (zainstalowanym na komputerze, tudzież laptopie. Wszystkie dane o pacjencie oraz usługach są zgromadzone w jednym miejscu (tj. w aplikacji czy w programie), co bardzo usprawnia pracę i pozwala na efektywniejsze zarządzanie przychodnią bądź gabinetem lekarskim.

Urządzeniem autonomicznym jest natomiast kasa fiskalna. Znakomicie sprawdza się tam, gdzie aplikacji komputerowych po prostu się nie używa. I w przypadku większości gabinetów lekarskich to właśnie tego typu urządzenia fiskalne okazują się najbardziej odpowiednie.

Mobilna czy stacjonarna kasa fiskalna dla lekarza?

Jeśli lekarz świadczący usługi opieki medycznej składa swoim pacjentom domowe wizyty lub podróżuje między różnymi gabinetami, powinien mieć kasę małą i lekką, której akumulator wystarcza na całodzienną pracę. Przenośna kasa fiskalna dla lekarzy sprawdza się też jako urządzenie stacjonarne. 

W rejestracji przychodni lekarskich bardziej przydatna często okazuje się kasa stacjonarna. Tego typu urządzenia zwykle są bardziej zaawansowane technologicznie, mają większą bazę towarową, szybszy mechanizm drukujący oraz różne udogodnienia (np. klawisze szybkiej sprzedaży). Kwestią do rozstrzygnięcia jest oczywiście wielkość bazy towarowej: pewne kasy fiskalne mają możliwość zaprogramowania nieco ponad 3000 towarów, ale sa i takie, na których można zaprogramować ponad 20 000 towarów.

Kasa fiskalna i drukarka fiskalna online?

Jak informuje portal księgowosc.infor.pl¹, wiceminister finansów – Paweł Gruza – poinformował, że od początku 2018 r. będą stopniowo wycofywane kasy fiskalne z paragonami papierowymi. W ich miejsce będą wprowadzane kasy on-line, które obligatoryjnie będą stosowane przez branże szczególnie narażone na ryzyko nadużyć podatkowych. W związku z tym, warto zaznajomić się z urządzeniami fiskalnym Online Ready dostępnymi na polskim rynku.

Masz pytania?

W przypadku dodatkowych pytań, prosimy o kontakt z lokalnym Autoryzowanym Partnerem Handlowym ELZAB.

 

¹www.ksiegowosc.infor.pl

The following two tabs change content below.
Podziel się wpisem z innymi: