Kasa fiskalna dla warsztatu – zmiany w 2019 r.

Podziel się wpisem z innymi:
kasa fiskalna warsztat
EDIT: Podane w artykule daty dotyczące wprowadzenia kas online ulegną zmianie. Ustawa o podatku VAT jest dalej procedowana, na ten moment nie ma oficjalnych informacji kiedy wejdzie w życie, a tym samym, kiedy kasy online zaczną obowiązywać dla konkretnych branż. Będziemy na bieżąco informować o zmianach. 
Przedsiębiorcy rejestrujący sprzedaż przy pomocy urządzeń fiskalnych muszą przygotować się na zmiany. Nowe przepisy dotyczące wprowadzenia kas fiskalnych online, począwszy od 1 stycznia 2019 r., obejmować będą sukcesywnie kolejne branże. Zgodnie z zaplanowanym harmonogramem, jako pierwsze, do wymiany zobligowane zostaną warsztaty samochodowe, punkty wymiany opon i stacje paliw. Nowa kasa fiskalna dla warsztatu stała się faktem.

Kasa fiskalna dla warsztatu – zmiany w 2019

Kasa fiskalna online to, zgodnie ustawą kasa, która umożliwia: przekazywanie w sposób ciągły, zautomatyzowany i bezpośredni informacji z kas rejestrujących (…) do systemu informatycznego (Centralnego Repozytorium Kas) prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Innymi słowy, każda transakcja dokonana na kasie, będzie w czasie rzeczywistym przesyłana do CRK. Dotyczy to m.in. wystawianych paragonów, anulowania paragonów (STORNO) czy raportów.
Po co wprowadza się to rozwiązanie? Ministerstwo Finansów uzasadnia, że podatek od towarów i usług jest najważniejszym źródłem dochodów budżetu państwa, dlatego też uszczelnienie systemu podatkowego jest tak istotne. Szacuje się, że budżet Państwa w latach 2018-2020 zasili się dodatkową kwotą ponad 10 miliardów złotych.

Warsztaty samochodowe i wulkanizacyjne wymienią kasy fiskalne jako pierwsi

Wymiana kas standardowych na kasy fiskalne online, wbrew wcześniejszym założeniom o nałożeniu obowiązku na wszystkie branże jednocześnie, odbędzie się w sposób stopniowy. Jako pierwsze do wymiany zobligowane będą wszelkie firmy świadczące usługi motoryzacyjne, tj. warsztaty samochodowe, stacje kontroli pojazdów i wulkanizacyjne (punkty wymiany opon, w tym sprzedaż opon) oraz stacje paliw (olej napędowy, gaz, benzyna). Zgodnie z planowanym harmonogramem kasy online mają tam rozpocząć pracę z dniem 01 stycznia 2019 r. Nie jest to jeszcze informacja potwierdzona, bowiem Ministerstwo Finansów zastrzegło sobie możliwość wydłużenia tego terminu, jednak istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że tak się właśnie stanie.

O tym, które branże będą musiały przystosować się do nowych przepisów, zdecydowała, wg Ministerstwa Finansów, liczba sygnałów ze strony służb kontrolnych wskazujących obszary podwyższonego ryzyka występowania nieprawidłowości w zakresie ewidencjonowania.

Kasa fiskalna warsztat – ulga na zakup kasy

Aby złagodzić nieco nastroje przedsiębiorców, którzy poniosą koszt wymiany urządzeń, Ministerstwo Finansów przypomina, że zgodnie z prawem, właściciele kas fiskalnych mogą ubiegać się o częściowy zwrot związany z ich zakupem. Nie inaczej będzie w przypadku wymiany kas na kasy online. Przedsiębiorca będzie mógł odliczyć od VAT 90% ceny netto zakupu urządzenia, przy czym kwota ta nie może być wyższa niż 700 zł. Więcej informacji na temat uzyskania zwrotu za zakup kasy fiskalnej.

Czy mogę kupić kasę online już teraz?

Kasy fiskalne online nie są jeszcze dostępne na rynku. Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, zostało oficjalnie opublikowane dopiero 22 czerwca. Obecnie kasy, nad którymi pracowaliśmy od wielu miesięcy oczekują w Głównym Urzędzie Miar na dopuszczenie do sprzedaży (tzw. uzyskiwanie homologacji). Jest to proces, przez który musi przejść każdy producent urządzeń fiskalnych. Jak tylko urządzenia otrzymają homologację, kasa fiskalna dla warsztatu pojawi się w naszej stałej ofercie.

Śledź nas na bieżąco! Nie przegap najnowszych informacji dotyczących kas online!

The following two tabs change content below.
Podziel się wpisem z innymi: